Време на промени
Описание
Eтo гo cвeтът нa Вилeйдa Бoртaн — кoлoнизирaн прeди мнoгo вeкoвe oт звeзднитe кoрaби, oкoвaн oт зaкoни и трaдиции нa cурoвo caмooтричaнe. Cвят, къдeтo нямa нищo пo-пoзoрнo oт тoвa, дa гoвoриш зa ceбe cи кaтo зa „aз“, или дa cпoдeляш нaй-cъкрoвeнитe cи миcли c другитe.
Нo нищo във вceлeнaтa нe e вeчнo, ocвeн, мoжe би, caмaтa вceлeнa.
Ревюта
Корица 3,0 • Превод 4,5 •
История 2,5 • Герои 2,0
Първо, хареса ми как пише самият автор. Имам други две негови книги, които засега събират прах (Замъкът на лорд Валънтайн и Маджипурски хроники), но след тази книга се мотивирах да ги прочета повече.
Второ, много странна книга (въпреки че е добре написана). Разбирам защо е описана цялата тази пропаганда покрай наркотиците, но въпреки това не намерих смисъл от цялото нещо. Защо са необходими наркотици, за да се променят възгледите на цял народ? В крайна сметка един лидер ще е способен да създаде промяна без намесата на някакви субстанции. Разбирам, че донякъде народът в тази история е един вид хипнотизиран и манипулиран да живее и мисли така (подобно на случая в 1984, където също има опит за преврат), но има много други начини да се променят възгледите, особено щом става въпрос за някакъв футуристичен свят, който се развива извън Земята. В цялата книга се описва как главният герой обича определена жена и когато тя умира (заради него) от наркотика, той не чувства това като нещо грешно или че е сбъркал. За него това, че е взимал наркотика и че го е давал на всеки, е най-правилното нещо, което е правил някога, и въобще не усетих яростно съжаление за смъртта на любимата му (нещо, което би изпитал всеки човек, например).
Трето, твърде много обяснения за сексуалността на героя и неговата преждевременна еякулация. Не знам с какво това допринася за историята и мисля, че можеше и без тези детайли.
Четвърто, никъде не се доказва дали въобще е настъпила някаква промяна от неговите действия и разпространяването на наркотика. Единственото, което имаме като доказателство, е, че историята е "автобиографична" и че щом е достигнала до нас, то това значи евентуално, че промяната е настъпила и някой е публикувал неговата история. Въпреки че и това не се доказва накрая.
Пето, липсваше карта на света (която я има в оригиналната американска издадена версия на книгата). Не знам какво им пречеше на Бард да я бяха добавили, тъй като в света има доста различни местности и някак бе трудно.
Второ, много странна книга (въпреки че е добре написана). Разбирам защо е описана цялата тази пропаганда покрай наркотиците, но въпреки това не намерих смисъл от цялото нещо. Защо са необходими наркотици, за да се променят възгледите на цял народ? В крайна сметка един лидер ще е способен да създаде промяна без намесата на някакви субстанции. Разбирам, че донякъде народът в тази история е един вид хипнотизиран и манипулиран да живее и мисли така (подобно на случая в 1984, където също има опит за преврат), но има много други начини да се променят възгледите, особено щом става въпрос за някакъв футуристичен свят, който се развива извън Земята. В цялата книга се описва как главният герой обича определена жена и когато тя умира (заради него) от наркотика, той не чувства това като нещо грешно или че е сбъркал. За него това, че е взимал наркотика и че го е давал на всеки, е най-правилното нещо, което е правил някога, и въобще не усетих яростно съжаление за смъртта на любимата му (нещо, което би изпитал всеки човек, например).
Трето, твърде много обяснения за сексуалността на героя и неговата преждевременна еякулация. Не знам с какво това допринася за историята и мисля, че можеше и без тези детайли.
Четвърто, никъде не се доказва дали въобще е настъпила някаква промяна от неговите действия и разпространяването на наркотика. Единственото, което имаме като доказателство, е, че историята е "автобиографична" и че щом е достигнала до нас, то това значи евентуално, че промяната е настъпила и някой е публикувал неговата история. Въпреки че и това не се доказва накрая.
Пето, липсваше карта на света (която я има в оригиналната американска издадена версия на книгата). Не знам какво им пречеше на Бард да я бяха добавили, тъй като в света има доста различни местности и някак бе трудно.